Zatrudnienie pracownika wiąże się z koniecznością opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.
Zgodnie z obowiązującą ustawą z dnia 30 października 2002 o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w przypadku nagłego zdarzenia wywołanego przyczyną zewnętrzną powodującą śmierć, które nastąpiło w związku z wykonywaną pracą przysługuje dość wysokie odszkodowanie za wypadek śmiertelny przy pracy.
Kto może ubiegać się o odszkodowanie za wypadek śmiertelny?
Regulacje prawne w jednoznaczny sposób wskazują krąg osób, które mogą ubiegać się o odszkodowanie za wypadek śmiertelny. Należą do nich:
- małżonek
- dzieci własne i drugiego małżonka
- dzieci przysposobione oraz dzieci przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej,
- rodzeństwo
- wnuki,
- rodzice
- macocha
- ojczym
Jednak spośród wymienionych osób istnieją odstępstwa, w których mimo zaliczenia do kręgu osób uprawnionych odszkodowanie za wypadek śmiertelny niestety nie przysługuje . Nie może między innymi ubiegać się o nie małżonek zmarłego jeżeli orzeczona była sądowa separacja. O odszkodowanie za wypadek śmiertelny nie mogą ubiegać się również rodzice, macocha i ojczym, jeżeli w dniu śmiertelnego wypadku ubezpieczonego nie prowadzili z nim wspólnego gospodarstwa domowego, chyba że przyczyniał się do ich utrzymania bądź płacił na nie zasądzone drogą sadową alimenty.
W sytuacji gdy przepisy prawne w niejednoznaczny sposób określają uprawnienia do ubiegania się o odszkodowanie za wypadek śmiertelny warto skorzystać z fachowej pomocy prawnej. Wiele kancelarii adwokackich specjalizuje się w pomocy przy rozwiązywaniu tego rodzaju problemów. Mając doświadczenie i znając nie tylko przepisy prawne, ale również orzeczenia sądowe rozstrzygające problemy związane z uprawnieniami do wypłaty odszkodowania, wyspecjalizowani prawnicy doskonale poruszają się w tych kwestiach i w razie pojawienia się jakiekolwiek szansy na wypłatę należnego świadczenia jakim jest odszkodowanie za wypadek śmiertelny podejmują się poprowadzenia takich spraw. Niejednokrotnie wniosek o wypłatę odszkodowania nie trafia nawet na wokandę sadową.
W przypadku śmierci bliskiej nam osoby, która była następstwem wypadku przy pracy i pojawienia się wątpliwości czy przysługuje nam odszkodowanie za wypadek śmiertelny warto zawsze skorzystać z pomocy kancelarii prawnej i skonsultować się z prawnikiem.
Tekst powstał dzięki materiałom zawartym na stronie https://wieksze-odszkodowanie.pl, która umożliwia bezpłatne konsultacje oraz pomoc w uzyskaniu odszkodowań, zadośćuczynień i rent.